נדל"ן ברצלונה - AK-BCN

פרויקט @22 – פרויקט חידוש עירוני בר קיימא בפובלה נו

אם קראתם את הפוסט שלנו על שכונת פובלהנו, אתם כבר יודעים שבעבר היא הייתה האזור התעשייתי של ברצלונה. במאה ה-19, תקופת המהפכה התעשייתית, הוקמו בה מפעלים ומגורים לעובדי המפעלים שברבות השנים ננטשו. קצת לפני שנת 2000 ישבה עיריית ברצלונה וחשבה באילו אמצעים ניתן לפתח את האזור. כשברקע העולם הופך להיות כפר גלובלי והתיירות בברצלונה הולכת וגואה, השאלה הייתה כיצד ניתן להפגיש בין הקהילה הבינלאומית ובין העסקים והמוסדות המקומיים של ברצלונה. 

פרויקט @22

כך הוקמה ועדת @22 , יוזמה ממשלתית, שעסקה באופן שבו ניתן לפתח באופן חכם ומזמין את האזור הפוטנציאלי של שכונת פובלה נו ברובע סאנט מארטי. בשנת 2000 אושרה תכנית @22 שקבעה את ההנחיות להפיכתם של 200 דונם קרקע לאזור המשלב פעילות כלכלית עכשווית (הייטק בעיקר) עם שכונות מגורים בתמהיל מאוזן בין השניים. החזון היה לשלב את העבר עם החדש באמצעות הסבת מבנים תעשייתיים ישנים לביתם של חברות חדשניות ובינלאומיות העוסקות בעיקר בתחומי: מדיה, IT, אנרגיה, עיצוב, ומחקר מדעי.

מה קרה מאז?  

היום יש כבר מעל 1500 חברות העוסקות בתחומים הנ"ל והאזור התעשייתי כולו של פובלה נו הפך לאשכול מידע. כפי שתוכנן, החברות והקמפוסים התמקמו במפעלים ישנים ובקומפלקסים התעשייתיים המודרניסטיים. מפעל הטקסטיל הישן של Ca l’Aranyó למשל, הוא היום קמפוס התקשורת של אוניברסיטת Pompeu Fabra, ומחסן הבגדים Can Munné הוא היום בית הספר לעיצוב Bau. כמו כן, נעשו שימורים של בניינים. למשל בניין Palo Alto, אתר תעשייתי ישן ששומר והוסב להיות משכנם של סטודיואים של אמנים ויוצרים. 

בנוסף, מבני אדריכלות עכשווית מתקיימים לצד אותם מפעלים ישנים שהוסבו ומקנים לשכונה עוד פן של שילוב בין ישן למודרני. בין בניינים אלו בולטים בניין ה Torre Agbar שתוכנן על ידי האדריכל ז'או נובל, ובניין Barcelona Growth Centre שתוכנן על ידי האדריכל אנריק רואיס ג'לי (קוביה בעלת ארבע פנים שקיבלה את הפרסים הנחשבים ביותר עבור יעילות אנרגטית, קיימות ועיצוב). 

אין לנו את המספרים העדכניים, אבל מצאנו פרסומים שעד שנת 2010 כבר היו 114 דונם של שטחים ירוקים, ו- 7,000 חברות, בתי עסק וחנויות, שחצי מהם הגיעו לשכונה אחרי שנת 2000. האזור חווה גידול של 23% במספר התושבים ויש בו 90 אלף מקומות עבודה. בהחלט ניתן לומר שהפרויקט הצליח, וגם רואים את זה בשטח ושומעים את זה מתושבי השכונה. פרויקט @22 משמש כיום כדוגמה לחידוש ועיצוב עירוני לערים אחרות בעולם. 

עדכונים אחרונים מהפרויקט – Let´s Rethink @22

בשנת 2017 החליטה העירייה לבחון את הפרויקט מחדש כדי לתת מענה לצרכים חדשים שעלו במהלך הפיתוח של 17 השנים האחרונות. למהלך החשיבה המשותפת היא הזמינה את מי שנוגע לו הדבר באופן ישיר. בוועדה החדשה שנקראה "Let´s rethink the 22 process" השתתפו יותר מ-1000 אזרחים, אנשים מהמגזר העסקי מהאוניברסיטאות ומהמינהלות הציבוריות. הוועדה החדשה שמה לה למטרה להשלים את תהליך הפיתוח, לשפר את המבנה העירוני של פרויקט 22 ולהגיב למצב הנוכחי תוך מתן מענה לצרכים חדשים שעלו. חלק מהדגשים בהצעה החדשה היו שיפור איכות הסביבה, הדגשת הקיימות וייעול הניידות והטרנספורמציה. את המסמך החדש שנמצא בהליכי אישור ראשוניים, ניתן למצוא פה

המשמעות הנדל"נית של פרויקט @22

אזורים שיש לגביהם תכנון עירוני הם אזורים שמייצרים הזדמנויות למשקיעים. הנה חלק מהסיבות:

  • בשלבים מסוימים של הפיתוח ניתן לנצל את ההזדמנות שהאזורים עדיין לא מפותחים ואת המחירים הנמוכים, תוך ידיעה שהאזור הולך לעבור חידוש עירוני והערך של הנכס יגדל. 
  • ניתן בנוסף למצוא פרויקטים של בניה חדשה ולקנות "על הנייר" במחירים נמוכים דירות שעתידות להיות בעלות ערך גבוה יותר. 
  • אפשרות נוספת היא רכישת נכסים שהייעוד שלהם אינו תואם את התכנון העירוני, בהנחה שהמחיר הוא אטרקטיבי, ישנה אפשרות לבדוק מהו הפיצוי שתיתן העירייה עבור הפינוי של הנכס בעת יישום התב"ע ולהבטיח מכירה עתידית במחיר ידוע מראש. 

לסיכום

פרויקט @22 הנקרא גם @22Barcelona הוא פרויקט לחידוש עירוני של שכונה שלמה המתבסס על שימושי העבר ומבקש למשוך אליו אוכלוסיה מהמעמד הבינוני גבוה, עובדי תעשיית ההיטק ותעשיות חדשניות אחרות. הפרויקט מוגדר כמוצלח במדדי מספרים, גם במדדי איכות החיים של התושבים, ומהווה דוגמה לערים אחרות בעולם. מי שמבקש להשקיע או לרכוש נכס בפובלה נו כדאי שיכיר את הפרויקט הזה. מי שמחפש הזדמנויות השקעה, כדאי גם לו להכיר את החומר היות והמצב הנוכחי מזמן אפשרויות נדירות ומעניינות.

נכסים לדוגמה בפובלה נו

הנה חלק מהנכסים שעברו תחת ידינו. חלקם מכרנו כהזדמנויות השקעה אטרקטיביות ואת חלקם שיפצנו ומכרנו, עבורנו או עבור לקוחות שלנו.

  • בר למכירה: לפרטים ליחצו פה.
  • בניין מגורים בפובלה נו: לפרטים ליחצו פה.
  • דירת 4 חדרים: לפרטים ליחצו פה.

תשתפו:

מאמרים נוספים

5 סיבות (לפחות) להשקיע בנדל"ן בספרד

1. מקלט הון בתקופה של חוסר יציבות פוליטית וכלכלית, בתקופה שבה האירו מתחזק והשקל, עתידו לא ברור, ספרד מהווה מקום יציב ובטוח להשקעה כספית. נדל"ן

כתבו עלינו בדה מרקר

אנחנו מסמיקים. דה-מרקר בחרו בנו להשתתף בפאנל המומחים של פברואר 2024, בתחום הנדל"ן כמובן. כנסו ללינק כדי להציץ בכתבה היפה שעשו לנו. יובל ואסף מספרים

שלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הצטרפו לניוזלטר וקבלו חדשות ועדכונים על נכסים והזדמנויות חד פעמיות להשקעות בנדל"ן בברצלונה: