נדל"ן ברצלונה - AK-BCN

לאן הולכים משקיעי הנדל"ן? להוספיטלט!

כבר זמן מה שרוחות משקיעי הנדל"ן בברצלונה נושבות להוספיטלט. השקעות נדל"ן איכותיות לא נעשות בהכרח בפריים לוקיישן. החכמה היא לאתר את האזורים שיש בהם פוטנציאל רווחיות גבוה, עם מינימום של סיכונים. הוספיטלט היא מקום שכזה. אמנם ללא הקסם והקלאסיקה של ברצלונה, הוספיטלט נהנית בשנים האחרונות מצמיחה גוברת, ביקושים עולים ומחירי דיור ושכירויות מאמירים. התהליך בעיצומו ועדיין לא מאוחר להצטרף לרכבת הנדל"ן. אספנו עבורכם את כל הפרטים הנדרשים כדי לנתח את הכדאיות.

אז מהי הוספיטלט ולמה היא טובה לנדל"ן? 

הוספיטלט היא העיר השכנה לברצלונה. עיר מגוונת ומטופחת שיש בה כל מה שצריך והיא מנוהלת היטב. תושבי ברצלונה לא אחת מוצאים את עצמם מגיעים להוספיטלט לפסטיבלים ולחגיגות הייחודיות שלה, לעשות קניות שהן זולות יותר מברצלונה המתייקרת או עוברים לגור שם כי בברצלונה כבר אי אפשר למצוא. בשנים האחרונות ובעקבות הג'נטריפיקציה בברצלונה עברו להוספיטלט שוכרי דירה צעירים, ברובם אמנים וסטודנטים. הביקושים הולכים ועולים כך שמ"עיר השינה" של ברצלונה, הוספיטלט הפכה להיות ה"ברוקלין" החדשה שלה. תהליכים שכאלה של צמיחה ופיתוח בעקבות ג'נטריפיקציה מייצרים הזדמנויות נדל"ן מצוינות, כך שהוספיטלט בימים אלו היא כר פורה להשקעות נדל"ן טובות. 

קצת היסטוריה

העיר קיבלה את שמה מבית החולים שנוסד במאה ה-12 עבור עולי הרגל שהגיעו לברצלונה. הוספיטלט תמיד היתה קשורה לברצלונה והיו בה מוסדות ששירתו גם את תושבי ברצלונה. בתחילת המאה ה-20, עם תחילת המהפכה התעשייתית הוקמו בה אזורי תעשייה גדולים, בעיקר של טקסטיל. השינוי המשמעותי הראשון בעיר חל בשנות ה-60 וה-70, כשאוכלוסיית העיר גדלה מ-13 אלף ל-250 אלף תושבים, והוספיטלט הפכה לעיר השניה בגודלה במחוז ברצלונה מבחינת מספר התושבים. יחד עם זאת, רק בשנות ה-90 הדביקה העירייה את קצב הגידול הדמוגרפי באמצעות שיפור נרחב של התשתיות והשירותים. במסגרת יוזמה זו הוקמו אזורים ירוקים, מרכזי ספורט, שווקים ומרכזי תרבות. הפיתוח היווה שינוי משמעותי נוסף בעיר, אם כי עדיין באותה תקופה נחשבה הוספיטלט לעיר השינה של ברצלונה התוססת. 

השינויים האחרונים בהוספיטלט

כיום, עם כ-275 אלף תושבים, הוספיטלט עוברת שינוי משמעותי נוסף שנובע משני גורמים עיקריים: האחד, הוא הג'נטריפקציה ויוקר המחיה בברצלונה שדוחקים את שוכרי הדירות לחפש אלטרנטיבות, והשני הוא ההתפתחות המרשימה שעשתה הוספיטלט בשנים האחרונות לצד התוכניות העתידיות שיש לה. 

ראשת עיר ליברלית ומבטיחה

לאחרונה נבחרה מחדש ראשת העיר, נוריה מארין, המכהנת מאז 2023. היא הכריזה על תכניות מרשימות להפוך את הוספיטלט למקום טוב יותר לחיות בו ולהשקיע בו. היא הצהירה שהתכניות יהפכו את הוספיטלט למאוזנת יותר מבחינת חלוקת השטחים, לירוקה וחברתית יותר וכמו כן לבעלת שירותים משוכללים יותר, מצוידת יותר ובטוחה יותר. עוד לפני השינויים המובטחים תושבי העיר מספיק מרוצים. סקר דעת קהל, שנערך ב-2023 קבע ש 62.8% מהתושבים מרוצים מאוד או די מרוצים מהחיים בעיר. 

ג'נטריפיקציה ואמנות – שינוי בהרכב האוכלוסייה 

ב-2015 נפתחו בהוספיטלט שתי גלריות רציניות וחשובות שיצרו מוקדי עניין בעיר. באותו הזמן נפתח פרויקט Distrito Cultural שיזם הפילוסוף ג'וזף רמונדה בתמיכת העירייה, לעידוד האמנות בעיר. הפרויקט שם לו לדגל להפוך את הוספיטלט לעיר מובילה בתחום האמנות והיצירה ולשם כך הקצה חללים תעשייתיים גדולים המשמשים בין היתר לסדנאות אמנים, לחזרות ולהופעות חיות, לסטודיואים לעיצוב ולאופנה ועוד. אמנים רבים, שמצאו שיוקר המחיה בברצלונה מתחיל לאיים על איכות החיים שלהם בוחרים לעבור לעיר שמספקת כעת גם תמיכה מתמשכת ביצירתם.  

הפרויקט תרם רבות לקהילת האמנים בעיר. באתר הפרויקט מצוין כי היום ישנם מעל ל-500 אנשי תרבות ואמנות, 60 מוסדות וכמעט 60 פסטיבלים שנתיים. 

פתיחת הדלתות לתיירים

בעשורים האחרונים הוספיטלט פתחה שעריה לתיירות יוקרה. בתחילת המאה הנוכחית לא היו כלל מלונות ואילו כעת יש 30 מלונות יוקרה, 5000 מקומות אירוח ותפוסה של 75% שנתית ב-2023. אין ספק שמגמת גידול זו מרמזת על אפשרויות נדל"ן מעניינות למשקיעים. בהוספיטלט התקנות לאירוח תיירותי אינן מחמירות כמו בברצלונה והעובדה שהביקוש הולך וגדל מייצרת כדאיות גדולה בתחום זה.

חדשנות וקידמה 

השנה, 2024, הושקו שני בניינים חדשניים ומתקדמים שזיכו את הוספיטלט בהכרה נוספת מצד המדינה. מגדלי Puig מקשטים עכשיו את הסקייליין של הוספיטלט ומתגאים בתואר של אחד מ-15 הבניינים היעילים ביותר מבחינה אנרגטית בספרד. מדובר בבניינים המשלבים עיצוב חדשני עם חללי עבודה שיתופיים וטרסות עם נוף פנורמי. יש בהם מרכזי חדשנות, מעבדות ונקודות טעינה לרכבים חשמליים. 

אזורים ירוקים וביוטכנולוגיה

אחת התוכניות המרכזיות של ראשת העיר מרין היא תכנית הטמנת התשתיות של העיר ופיתוח קריה טכנולוגית ואזורים ירוקים. במסגרת תכנית זו מסילת הרכבת ובהמשך שדרת גראן ויה יועברו אל מתחת לפני השטח. באזורים אלו יפותחו אזורים ירוקים נרחבים ועליהם יוקם פרויקט הדגל: פיתוח ה- BioClúster של חדשנות ובריאות, שלדברי העירייה ייצור כ-50,000 מקומות עבודה. במסגרת פרויקט זה תוקם קריית מחקר ביומדית וטכנולוגית על 96 דונם שיעברו שינוי מלא כדי לארח חברות חדשות הקשורות למחקר ביומדיקה ולמדעי הבריאות, וכן חברות ביוטכנולוגיה, ופרמצבטיקה. כמו כן, התכנית, שאושרה באפריל, כוללת שיקום פארקים והגדלת השטחים הירוקים, תוך שימור המגוון הביולוגי של האזור. 

מאבק במשבר האקלים ואפניים שיתופיים

הקוים המנחים את תוכניות העירייה הן בין היתר המאבק במשבר האקלים. כל התכניות מעוצבות באופן שנותן מקום לסביבתיות ולמחשבה על יעילות אנרגטית. פרויקט אופניים שיתופיים, כפי שפועל בברצלונה כבר מספר שנים באופן מוצלח מאוד, הוא פרויקט מתבקש במקרה זה. כבר במרץ השנה התחילו להתקין חיישנים ותחנות אופניים כך שפרויקט זה נמצא למעשה בעיצומו. 

סיכום

העיר הוספיטלט מתקדמת בצעדי ענק לעבר עתיד ירוק, אמנותי וטכנולוגי, ומסתמנת כיעד מבוקש למגורים ולהשקעות. מחירי הדיור עלו בשנים האחרונות אך עדיין רחוקים מהמחירים המאמירים של ברצלונה. מחירי השכירויות גם הם בעליה מתמדת. לפי ניתוחים שעשינו בשנה שעברה הוספיטלט היא כיום הרווחית ביותר מבחינת מחיר ביחס לשכירות. במקרה של ברצלונה קשה לנו לומר מה יביא העתיד בנוגע למחירי הדירות ואם ברצלונה כבר נמצאת בתקרה או שיש לאן לצמוח. אבל כשאנחנו רואים את הוספיטלט ואת ההתקדמות שהיא עשתה, יחד עם ההבטחות העתידיות והפיתוח העתידי, אנחנו מאמינים שזה המקום לעשות השקעות גם לטווח ארוך. במילים אחרות, אנחנו מאמינים שמחירי הדירות רק ילכו ויעלו. 

  • אין לראות בכתבה זו משום ייעוץ השקעות או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם

תשתפו:

מאמרים נוספים

5 סיבות (לפחות) להשקיע בנדל"ן בספרד

1. מקלט הון בתקופה של חוסר יציבות פוליטית וכלכלית, בתקופה שבה האירו מתחזק והשקל, עתידו לא ברור, ספרד מהווה מקום יציב ובטוח להשקעה כספית. נדל"ן

שלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הצטרפו לניוזלטר וקבלו חדשות ועדכונים על נכסים והזדמנויות חד פעמיות להשקעות בנדל"ן בברצלונה: